Istock 000020739476Medium

כתבות בנושא

הכנה לכתה א'

הכניסה לכיתה א' היא אירוע משמעותי עבור הילד: הוא מחליף את גן המשחקים במסגרת לימודית ונדרש להפוך לבוגר ואחראי יותר. כך תסייעו לו לבצע את המעבר עם כמה שפחות חששות

יעל עמית, פסיכולוגית התפתחותית, מאוחדת Alef

המעבר מגן הילדים לבית הספר הוא ציון דרך משמעותי, הן עבור הילד והן עבור הוריו. הילד הצעיר עובר ממסגרת שבה הוא "רק משחק", למסגרת לימודית, שבה מצופה ממנו להפוך לבוגר ולהתמודד עם דרישות המערכת.
בדומה ל"טקסי מעבר" אחרים, הכניסה לכיתה א' מתרחשת במועד מוגדר והילד עובר את התהליך יחד עם קבוצת הגיל שלו. התינוק הופך לפעוט בקצב שלו, אבל ילד הגן הופך לתלמיד בית ספר בתחילת שנת הלימודים שבה הוא עולה לכיתה א', יחד עם כל שכבת בני גילו. אמנם בשנים האחרונות מקובל במרבית גני החובה להכין את הילדים לכיתה א', אך עדיין המסגרת שונה, הדרישות תובעניות יותר וההתרגשות עם הכניסה לבית הספר רבה.

10 צעדים בדרך לבית הספר

תיק - כאשר קונים תיק לבית הספר, רצוי לבחור בתיק בעל משקל קטן ככל האפשר. בדקו שהוא מותאם לגיל הילד ושהרצועות שלו נוחות ואינן מכבידות על הגב. רצוי לבחור בתיק עם גלגלים, או לרכוש בנפרד עגלת נשיאה.

שולחן כתיבה - התאימו את גובה שולחן הכתיבה של הילד, שבו הוא מכין שיעורי בית, לגובה הכיסא. שימו לב שגם בכיתה גובה השולחן והכיסא תואמים. לעתים מספיק להחליף את סדר הישיבה בין שני תלמידים כדי לפתור את הבעיה.

בדיקות ראייה - מומלץ לבצע בדיקות ראייה לפני הכניסה לכיתה א'. זאת על מנת למנוע איתור מאוחר של הבעיה.

חיזוק מיומנויות - המסגרת הלימודית דורשת מהילד לאמץ הרגלים של סדר וארגון. אמנו אותו להתלבש לבד, לקשור שרוכים, לפתוח ולסגור את התיק והקלמר, ולשלוף את הספרים והמחברות הרצויים.

ארוחת בוקר - חשוב להרגיל את הילד לאכול כל יום ארוחת בוקר לפני היציאה לבית הספר. מחקרים מראים כי ארוחת בוקר, הכוללת מנת חלבון, תורמת לריכוז של הילדים ומסייעת להישגים טובים יותר בלימודים.

ארוחת עשר - ארוחה לבית הספר צריכה לכלול כריך בתוספת פרי או ירק. שתפו את הילד בהכנת הכריך והתחשבו בהעדפותיו. אפשר להחליט יחד, שבכל יום בשבוע הכריך יכלול ממרח אחר: יום א' גבינה, יום ב' ממרח טונה, יום ג' סלט ביצים וכדומה. קבעו תנאי מראש: ממרח שוקולד רק פעם בשבוע!

שיעורי בית - עם הכניסה לבית הספר, מתרגל הילד לסדר יום חדש ובו זכויות וחובות. הרגילו אותו להתחיל במילוי החובות. קודם מסיימים שיעורי בית, ואחר כך פעילויות פנאי.

טלוויזיה - הגבילו את שעות הצפייה של הילד בטלוויזיה לעד הגבילו את "שעות המסך" של הילד. צפייה בטלוויזיה ומשחקים במחשב ובאייפד - לא יותר משעתיים ביום.

ארגון סדר יום - הרגילו את הילד לארגן ערב קודם את כל מה שהוא צריך ליום המחרת: לסדר את התיק על פי מערכת הלימודים ולהכין מראש את הבגדים.

שעות שינה - ילד בגיל בית ספר זקוק ל9-10- שעות שינה ביום. סכמו עם הילד מהי שעת כיבוי האורות והקפידו על כך שהוא יישן את מכסת השעות הרצויה.

תהליך הבשלה טבעי

כדי שהילד יוכל להשתלב היטב בבית הספר, עליו להיות בשל למסגרת: להיות מסוגל לשבת, להקשיב ולהתרכז לפרקי זמן לא קצרים; לגלות אחריות אישית ומשמעת עצמית על מנת להכין מטלות ושיעורי בית גם כשהוא לא נמצא במסגרת הכיתה ובפיקוח המורה; לדעת לקבל סמכות ולשמור על גבולות.

בנוסף, על הילד להסתגל לחברה חדשה, שיש בה אלמנטים של תחרותיות והישגיות, הבאים לידי ביטוי במבחנים ובציונים. עליו להיות מספיק בטוח בעצמו כדי להשתלב בה ולהצליח להתמודד לעיתים גם עם תסכולים ואכזבות, דחיית סיפוקים וקביעת מטרות לטווח ארוך.

למרות שמדובר בתהליך הבשלה התפתחותי טבעי, היכולות האלה אינן נוצרות יש מאין ביום הכניסה לכיתה א'. חשוב להרגיל את הילד כבר מגיל צעיר לעצמאות, לאפשר לו לגלות אחריות, להציב לו גבולות, לעודד אותו להשתלב בחברת ילדים אחרים, ולאפשר לו להתמודד גם עם מצבים של כשלון ואכזבה בעזרת תמיכה מתאימה. אי אפשר לצפות שיהיו לו את כל היכולות האלו עם הגיעו לכיתה א', לכן חשוב וצריך לטפח אותן.
חשוב לדעת, שקצב ההבשלה של הילד בתחומים שונים אינו אחיד. יתכן שהוא יהיה מסוגל לשבת בכיתה, להקשיב ולהכין שיעורים, אבל יתקשה יותר בתחום החברתי או בהתמודדות עם כשלון. אותו הילד גם יכול בתקופה מסוימת לגלות יותר בגרות ואחריות, ובתקופה אחרת פחות. זהו תהליך דינמי, שמושפע גם מגורמים משפחתיים וסביבתיים שונים.

הגוזל פורח מהקן

הורים רבים מזדהים עם הילד וחווים את הצלחותיו וכישלונותיו כאילו היו שלהם. בכך הם עלולים להעמיס עליו מטען ציפיות כבד. בנוסף, הם חווים סוג של עצב על כך שהתינוק שלהם גדל, הפך לילד ובקרוב יהפוך למתבגר שבסופו של דבר יפרוש כנפיים ויעוף מהקן.
עצם המודעות למורכבות התהליך ולקשיים שעלולים להופיע, יכולה לאפשר להורים לעזור לילדם. כשהילד חרד, חשוב לדעת לקבל את הקושי כשלב חולף ולתמוך בו. בנוסף, ציפיות ההורים צריכות להיות מותאמות ליכולותיו של הילד. לסיכום, חשוב לזכור כי זהו שלב מעבר וקשיי ההסתגלות הם חלק טבעי ממנו.